Gucci Dionysus, czyli torebka z podkową znanego domu mody uchodzi za kultowy dodatek. Po przeczytaniu książki „Gucci W imię mojego ojca”, zupełnie zmienia się widzenie i odbiór tej marki. Dla wielu z nas ten dom mody kojarzy się z luksusem, prestiżem, ale jednocześnie z tworem bez ludzkiej twarzy. Często zapominamy jednak, że za sukcesem tego giganta stoi człowiek z krwi i kości, który na swojej drodze natrafił na rozmaite przeszkody. Osoba, która włożyła w ten biznes nie tylko swoje serce i duszę, ale dla jego dobra poświęciła również swoje życie prywatne. Aldo Gucci, bo o nim mowa, był najstarszym synem Guccio Gucci – założyciela przedsięwzięcia. Pomimo że to właśnie Guccio za namową swojej żony odważył się otworzyć własny sklepik ze skórzanymi torbami, walizkami, aktówkami i kuframi, to Aldo miał wizję potężnej i ekskluzywnej firmy. Jak czas pokazał, udało mu się ją zrealizować.

Pierworodny syn Guccia i Aidy wychowywany był zgodnie z włoską tradycją określaną mianem „Bella Figura”. Koncepcja ta polega na opieraniu swojego wyglądu, manier i zachowania na świetnej prezencji „sprzedawanej” światu. To dzięki tak przekazywanym wartościom Aldo odznaczał się niebywałym wdziękiem, dystynkcją oraz eleganckim sposobem bycia i ubierania. Przy tym cechował się niezwykłą determinacją oraz ogromną dbałością o najmniejszy nawet detal. Był również tytanem pracy.

Od 16-stego roku życia pomagał rodzicom w sklepiku z galanterią, a w wieku 20-stu lat w pełni zaangażował się w całe przedsięwzięcie. Niemal od samego początku napierał na ojca o dalszy rozwój przedsiębiorstwa i rozszerzanie jego zasięgów. Pomimo wyraźnych oporów ze strony Guccia, Aldo osiągnął swój cel, ponieważ od 1938 roku sukcesywnie zaczęły powstawać nowe placówki na terenie Włoch. Aktualnie ten dom mody liczy około 540 sklepów na całym świecie i jest drugą, najpopularniejszą marką modową po Balenciaga.

Pomimo że dziś ten gigant słynie z odzieży, obuwia, dodatków, a nawet biżuterii, kosmetyków czy dekoracji do domu, jego początki oparte były przede wszystkim na skórzanych torbach wszelakiej maści. To właśnie ich temat, a dokładniej modelu Dionysus, poruszamy w dzisiejszym artykule.

Torebka z podkową Gucci Dionysus – kto jest twórcą tego projektu?

Tak jak w ubiegłym stuleciu, tak i teraz za marką stoją wyjątkowi ludzie. Należy do nich między innymi Alessandro Michele, który w styczniu 2015 r. został nowym dyrektorem kreatywnym Gucci. To on odpowiada za wszystkie kolekcje oraz wizerunek tego domu mody. Dzięki jego niezwykłej kreatywności i świeżemu podejściu do projektowania, stał się prawdziwym impulsem do zmian w firmie. Wszystko zaczęło się od męskiej i damskiej kolekcji jesień / zima 2015-2016 ukazanej podczas targów mody. To właśnie wtedy Alessandro zaprezentował odświeżony wizerunek marki. Ten odważny krok okazał się być dla Gucci złotym strzałem. Po kiepskich notowaniach na giełdzie za „rządów” Fridy Giannini, Michele odczarował tę złą passę. Jest to o tyle ważne, że w przeciągu kilku ostatnich lat wiele prestiżowych brandów odnotowało duże straty finansowe. Wynikało to między innymi z utraty zainteresowania ze strony ówczesnej grupy odbiorców. Z kolei Gucci dzięki świeżym pomysłom z wyraźnym vintage’owym twistem, pozyskał nową grupę docelową. Tym samym rozszerzył liczbę potencjalnych klientów – aktualnie do grona fanów marki należą zarówno miłośnicy klasycznych projektów, jak i tych w wersji uwspółcześnionej.

Alessandro Michele jest również twórcą omawianej dzisiaj torebki Gucci Dionysus, która pojawiła się w kolekcji jesień / zima 2015. Jej nazwa nie jest przypadkowa i ma swoje odzwierciedlenie w projekcie. Dionizos według mitologii greckiej, a później również rzymskiej, był bogiem wina, rytualnego szaleństwa i niepohamowanej konsumpcji. Jako syn Zeusa i Semeli oraz jeden z dwunastu olimpijskich bogów, posiadał nadprzyrodzone moce. W wielu mitach jawi się jako postać, która potrafiła przeobrażać się w lwa. To zwierzę pojawia się również w innym kontekście tej mitologicznej znakomitości – w lwy zaprzężony był wóz Dionizosa. Dlaczego podkreślamy ten fakt? Ponieważ wizerunek tych drapieżników pojawia się w projekcie.

Gucci

Torba Dionysus – charakterystyka

Co naszym zdaniem stoi za ogromną popularnością tego modelu? Fenomenem tego fasonu w jakimś stopniu jest z pewnością połączenie Gucci „Old” z Gucci „New ”. Świeży produkt z nutką sentymentalizmu, okazał się trafiać do ogromnej rzeszy fanów marki. Dużą zaletą modelu jest również fakt, że występuje w wielu wariancjach kolorystycznych, rozmiarowych oraz wykończeniowych. To także pozwala dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

A jak wygląda torebka Gucci Dionysus? Ta kultowa listonoszka ma kilka charakterystycznych cech, po których nie sposób jej nie rozpoznać. Pierwszym, wyrazistym elementem jest dekoracyjna klamra w kształcie podkowy, na której widnieje wcześniej wspomniany motyw głowy tygrysa. W tym wyjątkowym, metalicznym detalu oddano również inne zwierzę – jaszczurkę, a dokładniej jej skórę. Ten element przybiera nieco inną postać, w zależności od konkretnej wersji torebki. W niektórych przypadkach stanowi po prostu srebrzyste wykończenie, a w innych ta część wzbogacona jest o kryształki Swarovskiego. Kolejnym wyróżnikiem tego modelu jest srebrny, regulowany łańcuch. Dzięki niemu torebkę można nosić na dwa sposoby: klasycznie – na ramieniu lub w dłoni.

Ponadto tak jak zostało to wspomniane wcześniej, Dionysus dostępny jest w wielu różnych stylach, wykończeniach i deseniach. Szereg spośród propozycji Gucci posiada autentyczny wzór monogramu „GG” na aksamitnej, tweedowej czy płóciennej tkaninie. W wielu przypadkach Gucci Supreme zestawiony jest z zamszowymi detalami. Wśród rozmaitych wariantów odnaleźć można również te z gładkiej lub wyraźnie fakturowanej skóry. Najnowsze kolekcje są z kolei bardziej urozmaicone, ponieważ znalazły się na nich wielokolorowe pasy oraz haftowane ptaki, pszczoły, kwiaty i wiele innych kultowych symboli Gucci. Oryginalne i absolutnie wyjątkowe konfiguracje znaleźć można także w kolekcjach limitowanych. Istotnym faktem jest również to, że ten produkt dostępny jest w kilku rozmiarach – super mini, małym, średnim oraz dużym.

Na koniec podkreślić należy, że ta torba jest nie tylko piękna, ale i bardzo solidnie wykonana. Posiada zapięcie na mocny zatrzask oraz świetnie wykończoną wewnętrzną komorę z przegrodami. W oczy rzuca się więc nie tylko wierzchnia strona, ale i zamszowa podszewka oraz ręcznie malowane krawędzie.

Torebka Gucci Dionysus – nasza inspiracja

Wśród naszych projektów odnaleźć można te inspirowane modelem Dionysus. Torebka z podkową od Gucci stanowiła dla nas punkt wyjścia, podczas tworzenia modnych, ale jednocześnie bardziej budżetowych propozycji. Tym sposobem powstały nasze warianty kolorystyczne i wykończeniowe, które nawiązują do prototypu. Torebki a’la Gucci znajdziesz między innymi w wersji z gładką, ekologiczną skórą – w kolorze beżowym, niebieskim lub granatowym. W naszym sklepie pojawiły się również modele z kratą czy motywem kwiatowym. Każdy z wymienionych produktów posiada łańcuszek oraz charakterystyczną klamrę w kształcie podkowy.