W ubiegłym roku na liście „it bags” pojawiły się przede wszystkim modele od światowych marek luksusowych. Nie jest zaskoczeniem, że torebki od takich domów mody jak Gucci, Chloé, Dior czy w końcu Louis Vuitton, Stella McCartney i Paco Rabanne cieszyły się największym zainteresowaniem – zarówno wśród krytyków, jak i konsumentów.

Dużą niespodzianką jest natomiast fakt, że wśród najpopularniejszych w 2019 roku torebek znalazły się również te, które należą do dopiero rozwijających się brandów. Za sukcesem modeli od świeżo upieczonych firm w dużym stopniu stoją media społecznościowe – głównie Instagram. To dzięki globalnemu zasięgowi tego serwisu doświadczamy nagłego wybuchu popularności marek, o których dotychczas nie słyszeliśmy.

Najpopularniejsze modele torebek 2019 – top 10

Czym zaskoczył nas ubiegły rok? W 2019 niektóre spośród modeli torebek stały się tak popularne, że na krótko po ich premierze były zupełnie wyprzedane. W konsekwencji tygodniami nie można było ich nigdzie dostać. Doświadczyliśmy również wskrzeszenia kultowych wzorów i fasonów, które zaprojektowane były przed dziesięcioleciami. Ich odświeżona odsłona okazała się dla wielu domów mody strzałem w dziesiątkę. Dostrzegliśmy również trend w stronę dużych, wyraźnie zaakcentowanych logotypów. Pokaźnych rozmiarów monogramy pojawiły się w licznych projektach marek luksusowych. Nieoczekiwanym zjawiskiem był także nagły wzrost popularności stosunkowo niedrogich torebek, które swoim designem nawiązywały do kształtów toreb od światowych marek modowych.

Które spośród modeli znalazły się na liście It Bags 2019? Poznaj 10 projektów, które naszym zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie.

C Mini Chloé

Ta skórzana torebka o niewielkim rozmiarze pojawiła się na wybiegu mody podczas ubiegłorocznej wiosny i natychmiast stała się jedną z najpopularniejszych fasonów w 2019 roku. Jej wyróżnikiem jest minimalistyczny design, charakterystyczne, eleganckie zapięcie uformowane w literę C oraz kwadratowy kształt z zaokrąglonymi bokami.

Modele inspirowane tą marką modową odnajdziesz w kategorii torebki a’la Chloe.

<h3>30 Montaigne Dior</h3>

Tę torebkę Dior wypuścił na początku 2019 roku. Podobnie jak C Mini od Chloé, model 30 Montaigne natychmiast odniósł ogromny sukces. Charakterystycznymi cechami tego fasonu jest „pudełkowa” sylwetka nawiązująca do lat 60. XX wieku oraz wyraziste, złote zapięcie utworzone z liter CD.

Saddle Dior

To nie koniec hitów od domu mody Dior. W 2019 miał miejsce wielki powrót Saddle Bag, czyli modelu w kształcie siodła. Ta torebka pojawiła się w ofercie marki w wielu odświeżonych wersjach, m.in. z wyraźnie podkreślonym monogramem nawiązującym do logotypu oraz z ozdobnymi, kolorowymi paskami w stylu boho.

Fasony inspirowane Saddle od Diora, odnajdziesz w kategorii torebki a’la Dior Saddle.

New Wave Louis Vuitton

Ta kultowa, falista sylwetka od Louis Vuitton powróciła w nowej odsłonie w kolekcji The Icons. O jej popularności świadczy fakt, że regularnie pojawia się na wybiegach mody oraz w stylizacjach celebrytów, takich jak Elle Fanning  czy Chloë Moretz. Tę „zakrzywioną” torebkę znajdziemy m.in. w wersji z kolorowymi nadrukami i pokaźnych rozmiarów monogramami LV.

Chain Bag Paco Rabanne

To kolejny ikoniczny model, który dzięki nowej odsłonie zyskał na ponownej popularności. Ta charakterystyczna kolczuga z lat 60. XX wieku otrzymała odświeżony, współczesny wygląd. Srebrne oraz złote łańcuszkowe torebki na ramię od Paco Rabanne zrobiły absolutną furorę podczas wiosennego pokazu i tym samym stały się jednymi z najpopularniejszych projektów w 2019 roku.

The Pouch Bottega Veneta

Tę kopertówkę przypominającą swoim kształtem sakiewkę, ciężko było przegapić w 2019 na instagramowych kontach fashionistek i celebrytek, takich jak np. Rosie Huntington-Whiteley. Ten skórzany model osiągnął w poprzednim roku taką popularność, że nie nadążano z jego produkcją – był regularnie wyprzedawany ze sklepów. Co stoi za sukcesem torebki Pouch? Z pewnością prostota, minimalizm i romantyczne marszczenia nasilające się tuż u jej szczytu. Do zalet tego fasonu należy również pojemność oraz uniwersalność.

Falabella Stella McCartney

Ta dwustronna torebka ze sztucznej skóry projektu Stelli McCartney pojawiła się na liście It Bags nie tylko w 2019 roku, ale i w latach poprzednich. W ostatnim czasie poddana została natomiast drobnemu liftingowi. Zmianie uległa barwa metalowego łańcucha – aktualnie nie jest to odcień ciemnoszary, a złoty. Zachowano natomiast dwustronny układ tego modelu oraz kolorystykę obu skór. Warto podkreślić, że ten fason jest tak ceniony, że potraktowano go jak dzieło sztuki. Falabella była jednym z egzemplarzy wyeksponowanych podczas wystawy o modzie inspirowanej naturą.

Lucent Bao Bao

Bao Bao jest marką istniejącą od 2010 roku i od tego czasu wciąż zyskuje na popularności. Na jej czele stoi Issey Miyake, który tworzy niezwykle kreatywne, oryginalne i wielowymiarowe projekty. Jego model Lucent składający się z serii trójkątów wykonanych z PVC stał się w 2019 roku absolutnym hitem. Specyficzna konfiguracja elementów oraz wykorzystane materiały (kombinacja poliuretanu i poliwinylu) dają wiele możliwości składania, zwijania, noszenia i tworzenia nietypowych kształtów.

Arli Gucci

Ten dom mody od dziesięcioleci raz za razem wypuszcza absolutne hity, które regularnie pojawiają się na liście It Bags. W 2019 roku ogromną popularność zyskała natomiast torebka Arli, w której znajdziemy akcenty nawiązujące do jeździectwa. W tym modelu pojawia się również przywrócony z archiwów lat 70. logotyp z podwójną literą G. Ten dużych rozmiarów emblemat zdobi zamknięcie klapy, uwieńczającej tę niewielką torebkę na ramię. Ten fason świetnie wpisuje się w charakter stylu vintage, pomimo że jest to współczesny projekt – po raz pierwszy ukazany został w kolekcji Cruise w 2019 roku.

Dionysus GG Supreme Gucci

Arli to nie jedyny fason od Gucci, który znalazł się na liście najpopularniejszych torebek 2019 roku. Mowa o Dionysus, czyli torebce zaprojektowanej w 2015 roku przez Alessandro Michele. Pomimo że ten egzemplarz na rynku jest już od kilku sezonów, wciąż pojawia się na listach It Bags. Model z tkaniną z wyraźnym monogramem GG, zamszowymi elementami, łańcuszkiem i podkową przeszedł już do klasyki! Więcej na temat tej torebki przeczytaj w artykule „Inspiracja torebką Dionysus od Gucci”.

Egzemplarze inspirowane tym modelem odnajdziesz z kolei w sekcji torebki a’la Gucci