Ileż to razy próbując odnaleźć idealny fason torebki, kompletnie nie wiedziałyśmy jak zobrazować ją sprzedawcy. Z podobną sytuacją spora część z nas spotkała się również wpisując zapytanie w wyszukiwarkę internetową. Konsekwencją tworzenia niepełnych opisów naszych potrzeb, jest problem ze znalezieniem wymarzonego modelu. Jak w takim razie w krótki i zwięzły sposób określić to, o jaki produkt nam chodzi? Zdecydowanie pomocna będzie znajomość torebkowej nomenklatury. Dzięki niej z większym sukcesem odnajdziemy interesujący nas egzemplarz.

W związku z tym, w dzisiejszym artykule przybliżymy temat najpopularniejszych typów torebek, a wśród nich:

  • Kuferka
  • Torebki tote / szoperki
  • Torebki Hobo
  • Listonoszki
  • Torebki Saddle
  • Torebki worka
  • Kopertówki
  • Torebki Pouch

Kuferek

Ten model swoim kształtem przypomina trapez, a jego podstawa jest dłuższa niż górna część torebki. Może występować zarówno w wersji mini, jak i w pakownym, pokaźnym rozmiarze. Oryginalną i zarazem najczęściej spotykaną postacią jest natomiast ta o średnich gabarytach.

Istotną cechą kuferka jest jego wyraźne usztywnienie. Ten fason charakteryzuje się również krótkimi uchwytami/rączkami, które pozwalają na noszenie torebki w dłoni lub w zgięciu łokcia. We współczesnych modelach trafić można jednak na egzemplarze z długim paskiem, który w razie potrzeby, można po prostu odpiąć.

Krój oraz usztywnione ścianki kuferka sprawiają, że jest on niezwykle eleganckim i wyważonym dodatkiem. Jednocześnie, pomimo stosunkowo formalnego charakteru, można go nosić do rozmaitych stylizacji, tworząc nieoczywiste połączenia.

Modne kuferki z imitacją krokodylej skóry znajdziesz w kategorii torebki a’la Hermes.

Tote oraz Shopper ( Szoperka)

Te dwa typy torebek często określane są mianem zakupowych. Faktycznie, do lat 90. ubiegłego wieku te fasony miały formę płóciennej, otwartej od góry siatki, ze spodem oraz rączkami wykonanymi ze skóry. Ich duży rozmiar oraz charakterystyczny kształt idealnie sprawdzał się podczas codziennych zakupów spożywczych. Wszystko uległo zmianie tuż przed rokiem 2000, kiedy to Kate Spade przeformułowała wygląd i użyteczność tych produktów. Wprowadzając zabawę materiałami i formą, sprawiła, że te torebki stały się niezwykle klasycznym dodatek do codziennych stylizacji. Uwspółcześnione modele tote oraz shopper posiadają dwie rączki, które można zarówno zawiesić na ramieniu, rękojeści, jak i trzymać w dłoni. Ponadto te fasony mają prostokątną formę (zorientowaną w pionie lub w poziomie) lub trapezoidalny kształt (węższy u podstawy i szerszy u szczytu torebki).

Dużą miejską shopperkę upolować można w sekcji outlet.

Hobo

Ten typ torebki charakteryzuje się półokrągłym kształtem, średnim lub dużym rozmiarem oraz nieusztywnianą formą. W tym fasonie wyróżnikiem jest również niedługi pasek, który poniekąd narzuca sposób noszenie – na ramieniu lub w dłoni. Torebka hobo, ze względu na miękką i plastyczną postać, jest niezwykle pojemna i jednocześnie nie tak formalna jak np. kuferek.

Listonoszka

To jeden z ja popularniejszych fasonów torebek. Nic w tym dziwnego, nie dość, że jest niezwykle kompaktowy i praktyczny, to dodatkowo świetnie się prezentuje. Messenger czy też Courier bag (z angielskiego), charakteryzuje się średnim rozmiarem oraz długim paskiem noszonym na ramieniu. Kształt listonoszki nie jest już jednak tak oczywisty, jak gabaryty tego modelu. Spotykamy bowiem egzemplarze o kwadratowym, prostokątnym, trapezowym, a nawet obłym kształcie! Wśród torebek a’la Chloe odnajdziesz listonoszki inspirowane modelem Faye, które charakteryzują się poziomą- prostokątną formą, z delikatnie zaokrąglonymi bokami. Z kolei w kategorii torebki a’la Gucci odkryjesz listonoszki o rozmaitych kształtach – od tych trapezoidalnych, poprzez czworokątne z ostrymi krawędziami, na jajowatych kończąc. W asortymencie naszego sklepu nie mogło zabraknąć także kwadratowych propozycji. Listonoszkę o takim kształcie znajdziesz między innymi wśród torebek a’la Valentino.

Dla fanów tego fasonów polecamy dokładne zapoznanie się z różnymi kategoriami torebek inspirowanych.

Torebka Saddle

Ten typ niewielkiej torebki swoją nazwę zawdzięcza kształtowi. Saddle w języku angielskim to po prostu siodło i właśnie taką formę przyjmują egzemplarze tytułowane tym mianem – charakteryzują się półokrągłą formą oraz płaską górą. Podobnie jak listonoszki, posiadają również długi pasek, który można nosić zarówno na ramieniu, jak i na krzyż.

Saddle, to także nazwa własna torebki od domu mody Dior. Pomimo nieco innego kształtu od klasycznych, wyżej wspomnianych modeli, wciąż wyraźnie widać w niej jeździeckie wpływy. Wspomniany produkt odnajdziesz w kategorii torebki ala Dior Saddle.

Worek

Bucket bag, czyli torebka w kształcie worka, posiada sztywną podstawę, miękki korpus oraz sznurek, za pomocą którego zamykamy jej „wlot”. Dzięki plastycznej formie tego fasonu, jesteśmy w stanie spakować do niego naprawdę wiele przedmiotów. Ten typ torebki jest niezwykle praktyczny nie tylko ze względu na swoją formę, ale również na długi pasek, który nosimy na ramieniu. Warto przy tym pamiętać, że to dość niezobowiązujący krój, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku casualowych oraz sportowych stylizacji.

Kopertówka

Po ten model sięgamy z reguły podczas wielkich wyjść oraz imprez. Niewielka gabarytowo torebka pozwala bowiem na pomieszczenie w niej najważniejszych przedmiotów ( kluczy, telefonu i niewielkiego portfela), ale jednocześnie nie stara się zdominować odświętnych stylizacji.

Ze względu na brak rączek/uchwytów, ten fason z reguły nosimy w dłoni. Na rynku coraz częściej pojawiają się jednak praktyczne egzemplarze z długim paseczkiem lub łańcuszkiem. Dzięki takim elementom, kopertówki możemy nosić również na ramieniu.

Ten typ torebki odnaleźć można między innymi wśród skórzanych torebek inspirowanych Gucci.

Pouch

Z języka angielskiego to wyrażenie oznacza sakiewkę/woreczek. Faktycznie, ta torebka charakteryzuje się specyficznym marszczeniem, które nasila się tuż przy zapięciu. Ten fason występuje w wielu rozmiarach, a sposób noszenia uzależniony jest od indywidualnego projektu – na rynku odnaleźć można zarówno egzemplarze z krótkimi rączkami, długim paskiem, jak i zupełnie pozbawione uchwytów.

Torebka The Pouch od Bottega Veneta była absolutnym hitem ostatniego roku, o czym nieco więcej napisaliśmy w artykule „Najlepiej sprzedające się i najpopularniejsze torebki w 2019 roku”.