Czy istnieją jakieś twarde reguły dotyczącego tego, jak należy dopasowywać torebkę do konkretnych wydarzeń i okoliczności? Niewątpliwie tak. Jeżeli zależy nam na odnalezieniu się w danej sytuacji oraz dostosowaniu do panujących tam norm, warto zapoznać się z poniższymi zasadami dress code.

Dobranie torebki do okoliczności

Dress code, to jeden z elementów savoir-vivre i dotyczy zbioru zasad związanych z dopasowaniem ubioru do okazji. Wśród jego rodzajów, które omówione zostaną w tym artykule, wyróżnić należy: formal attire, informal, business wear/attire oraz casual. Podczas dobierania stylizacji do okoliczności, warto pamiętać, że ta reguła świadcząca o dobrych manierach odnosi się nie tylko do głównej kreacji czy obuwia, ale także do dodatków, w tym – do damskich torebek. Jak w takim razie dobrać to akcesorium do sytuacji, w jakiej się znajdujemy, w taki sposób, aby nie popełnić faux pas?

Formal attire – torebka w stroju formalnym/wizytowym/galowym

To najbardziej formalny spośród wszystkich strojów. Outfit o takim charakterze obowiązuje w oficjalnych sytuacjach, takich jak bale, wesela, audiencje oraz uroczyste ceremonie.

W tej kategorii dress code występują następujące rozróżnienia:

  • Stylizacje wieczorowe: White tie (formalne) i Black tie (półformalne);
  • Stylizacje dzienne: Morning dress (formalne) i Morning suit (półformalne).

Pamiętajmy o tym, że rozmiar torebki powinien zmniejszać się wraz z wagą okoliczności. W związku z tym, w przypadku obu wieczorowych ubiorów obowiązuje bardzo mała, ozdobna torebka, taka jak puzderko czy kopertówka. Jej wykończenie może opierać się na biżuteryjnych akcentach (połyskujących kamieniach, cekinach, brokacie) oraz pozłacanym, delikatnym łańcuszku w stylu Coco Chanel. Kluczowy jest jednak brak przesady, a przy tym wyważenie i dobry smak, które odnaleźć można w torebkach a’la Bvlgari. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule: „Torebki wieczorowe – jak dobrać je do kreacji i okoliczności?”.

W dziennym ubiorze formalnym i półformalnym także w dobrym guście jest zdecydowanie się na elegancką torebkę o niewielkich gabarytach. Jednak w odróżnieniu od stylizacji wieczorowych, stawiamy tu na subtelne wykończenia, pozbawione intensywnie połyskujących detali. W takich stylizacjach dobrze sprawdzi się np. tkaninowa, marszczona sakiewka (pouch) zapinana na bigiel lub skórzana, gładka kopertówka z łańcuszkiem.

Informal attire – torebka na formalne spotkania

Stroje wpisujące się w tę kategorię występują najczęściej w świecie dyplomacji i polityki. Na skali elegancji znajdują się gdzieś pomiędzy formal attire a business wear. W takich stylizacjach obowiązują kostiumy i sukienki (za i przed kolano), buty na obcasie, żakiety oraz usztywniane, skórzane torebki w średnim rozmiarze, takie jak eleganckie kuferki.

Business wear – torebka w stroju biznesowym

W tym dress code wyróżniamy trzy kategorie:

  • Styl biznesowy klasyczny (Business attire);
  • Styl biznesowy zestawiony ze swobodnymi elementami (Business smart);
  • Styl biznesowy swobodny (Business casual).

W przypadku najbardziej formalnego z nich – business attire, mamy do czynienia z klasycznym ubiorem biurowym. W takich stylizacjach znaleźć można sukienki, spódnice, garsonki oraz kostiumy. Niewykluczone są także eleganckie spodnie zestawione z koszulami oraz marynarkami lub żakietami. Kluczowe jest tu wyraźne podkreślenie, że górna część garderoby pochodzi z tego samego kompletu, co jego dolna część. W takich zestawach obowiązują torebki biznesowe w średnim i dużym rozmiarze, w stonowanej kolorystyce oraz w usztywnianej formie. Mowa między innymi o kuferkach np. tymi a’la Hermes, które uszyte zostały z eleganckiej imitacji krokodylej skóry. W dobrym tonie są także aktówki oraz shopperki wykonane ze skóry lub jej imitacji.

Z kolei w stylizacjach business smart kluczowe są niuanse, w postaci nieznacznych odstępstw od klasycznego stroju biznesowego. Taki ubiór sprawdzi się w mniej sformalizowanych placówkach, w których istotny jest balans pomiędzy elegancją, wygodą i ukazaniem własnej osobowości. W zestawieniach w tym stylu zamiast koszul wybrać można stylowe bluzki, golfy oraz topy. Z powodzeniem łączyć można także różne tkaniny i kolory – góra nie musi być skompletowana z dołem. Nieco większa swoboda dotyczy także torebek. Do takiej stylizacji dobrać można listonoszkę z ciekawym wykończeniem oraz tę w nieco mniej formalnej kolorystyce. Przykładem egzemplarza idealnie wpisującego się w ten dress code będzie włoska, skórzana torebka a’la Gucci w brudnym różu, która wykończona została złotym łańcuszkiem i wyrazistym zapięciem. Do takiego outfitu niewątpliwie pasować będą także torebki a’la Chanel o charakterystycznym pikowaniu.

Natomiast strój biznesowy swobodny, tzw. business casual, wpisany jest w DNA wielu korporacji. Ten dress code jest najmniej formalny spośród wszystkich strojów biznesowych. W takich stylizacjach kluczowe jest łączenie codziennych ubrań np. sportowych marynarek, swetrów, jeansów z eleganckimi akcentami np. koszulami czy szpilkami. W związku z tym, do takich zestawień pasować będą torebki o rozmaitych kolorach, fakturach i fasonach, a wśród nich listonoszki, szoperki, tote, hobo oraz kuferki. Do tej kategorii zaliczyć można m.in. włoskie torebki a’la Furla, które charakteryzują się kompaktowością, uniwersalnością i minimalistycznym designem. W ten styl wpiszą się również torebki a’la Valentino, które mają w sobie pewną dozę szaleństwa.

Casual – torebka w stroju codziennym

W tym dress code wyodrębnić możemy dwie kategorie:

  • Smart casual;
  • Casual

Pierwsza z nich ma wiele wspólnego z business casual i w większości przypadków ciężko postawić między nimi wyraźną granicę. Strój w tym tonie, podobnie jak outfit biznesowy swobodny, sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. W związku z tym, dobranie torebki do takich stylizacji nie nastręcza wielu trudności. Możemy bowiem pozwolić sobie na zabawę kolorem, fasonem, stylem i materiałem. Istotne jest jednak to, aby torebki smart casualowe dopasowane były do pozostałych elementów garderoby i miały przy tym dzienny charakter. Zrezygnujmy więc z połyskujących kamieni, brokatów i cekin na rzecz bardziej stonowanego wykończenia. Przykładem dodatków wpisujących się we wspomniane założenia, są np. torebki a’la Chloe, które stanowią połączenie elegancji z casualowym klimatem. Akcesoriami w podobnym tonie są również torebki a’la Pinko wykończone klamrą z jaskółkami oraz złotym łańcuszkiem.

W przypadkach stylizacji casualowych mamy do czynienia ze strojem dziennym, niezobowiązującym, luźnym. Ubiór w tym tonie jest odpowiedni w czasie wolnym – po pracy, w weekend, podczas nieformalnych spotkań ze znajomymi. Na takie okazje bez wątpienia odpowiednie będą torebki a’la Dior Saddle, których swobodny charakter oddany został w nietypowym kształcie.