Pomimo że od premiery pikowanego modelu Chanel 2.55 minęło ponad pół wieku, on wciąż pojawia się na listach najbardziej pożądanych i najlepiej sprzedających się torebek świata. Ten produkt pokochały nie tylko zagraniczne gwiazdy, takie jak Miley Cyrus, Lily Allen, Hilary Duff, Paris Hilton czy Eva Longoria, ale także nasze rodzime sławy, a wśród nich Hanna Lis, Maja Sablewska oraz Weronika Rosati. Co takiego wyróżnia tę listonoszkę, że od wielu dekad sięgają po nią zarówno celebrytki, fashionistki, jak i kobiety ceniące ponadczasowy design? Kto stoi za tym projektem i jak toczyły się jego losy? I w końcu, ile kosztuje torebka Chanel oraz czy istnieją dla niej atrakcyjne wizualnie i cenowo alternatywy? Na te oraz inne pytania związane z 2.55 odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Historia i charakterystyka torebki Chanel

Pierwsza torebka projektu Chanel do sprzedaży trafiła w 1929 roku, jednak tamten model nie spełniał oczekiwań wymagającej Gabrielle. Twórczyni rozsławionego domu mody była zmęczona koniecznością noszenia tego akcesorium w dłoni, dlatego w 1994 zasiadła do jego przeprojektowania. Podczas tworzenia koncepcji, kierowała się praktycznością, wygodą oraz potrzebami współczesnych kobiet. Kluczowym założeniem pomysłu było jednak „uwolnieniu” damskich dłoni, a tym samym ułatwienie płci pięknej pełnienia rozmaitych funkcji społecznych. Tym sposobem w lutym 1955 roku na rynku pojawiła się skórzana listonoszka 2.55 na łańcuszku, której nazwa wywodzi się od daty jej premiery. Jej wygląd oraz wykorzystane rozwiązania silnie nawiązują do życia i doświadczeń Coco.

Wpływ przeszłość projektantki na wygląd torebki 2.55

Dwunastoletnia, osierocona Gabrielle dorastała pod opieką sióstr zakonnych. Tamte lata miały ogromny wpływ na jej twórczość. Silnie ukazały się między innymi w modelu 2.55. To w nim pojawił się burgundowy kolor podszewki, który oddaje barwę klasztornego mundurku Chanel. Kolejnym elementem nawiązującym do tamtych czasów jest podwójny łańcuch, dzięki któremu możemy zawiesić torebkę na ramieniu. Ten detal Coco dostrzegła u strażników zakonnych, którzy pęk kluczy nosili na łańcuchach przewieszonych w talii.

W projekcie Chanel zaobserwować można również nawiązania do jej stanu cywilnego. Pierwotna torebka 2.55 wyposażona była w obrotowy, prostokątny zamek nazwany przez artystkę „Mademoiselle”. To słowo w języku francuskim oznacza panna, a przecież Gabrielle pomimo licznych związków, nigdy nie wyszła za mąż (więcej na temat osobistego życia tej legendarnej projektantki, przeczytasz w artykule „Historia domu mody Chanel”).

W tej kultowej, skórzanej listonoszce wyróżnikiem są również zewnętrzne pikowania układające się we wzór rombów lub jodełki. Ten unikalny ścieg nadaje torebce opływowy kształt i objętość. Powszechnie przyjęło się uważać, że ze względu na ogromną miłość Gabrielle do jeździectwa, ten detal zainspirowany został płaszczami dżokejów. W innych pogłoskach usłyszeć można także o  witrażach opactwa w Aubazine lub poduszkach w paryskim mieszkaniu Chanel – w nich również pojawiał się romboidalny motyw.

Do prywatnego życia Coco nawiązuje także wewnętrzna, zapinana kieszonka, znajdująca się po wewnętrznej stronie klapy. Według legendarnych opowieści, Gabielle przechowywała w niej prywatne listy miłosne.

Prócz wyżej wspomnianych, osobistych elementów mających swoje odzwierciedlenie w projekcie, w modelu 2.55 pojawiło się również czysto praktyczne rozwiązanie. Na jego tylnej stronie dostrzec można zewnętrzną klapę, którą Coco zaprojektowała z myślą o bezpiecznym przechowywaniu pieniędzy.

Różne warianty torebek 2.55

Pomimo że pierwotny projekt zyskał miano kultowego i ponadczasowego, w latach 80. wprowadzono do niego kilka zmian. Karl Lagerfeld odświeżył wygląd 2.55 za sprawą skórzanego paseczka przeplatającego się z łańcuszkiem. Za „rządów” tego ówczesnego dyrektora artystycznego przy zapięciu chanelki pojawiło się również klasyczne logo marki.

Po tamtym czasie do sprzedaży wprowadzonych zostało wiele wariacji na temat oryginału. Ta ponadczasowa listonoszka pojawiła się w różnych wariantach kolorystycznych i materiałowych. Ponadto udostępniono także alternatywę dla zamka Mademoiselle – mowa o zapięciu w kształcie nachodzących na siebie liter CC.

W lutym 2005 roku, z okazji pięćdziesiątej rocznicy premiery torebki 2.55, dom mody Chanel wypuścił jej kopię. Jedyna różnica pomiędzy wersjami z tych dwóch, odległych od siebie okresów, opierała się na wykorzystanym materiale – we wznowionych egzemplarzach wybrano skórę jagnięcą, a nie cielęcą.

Ta luksusowa, skórzana torebka – zarówno w wariancie „Reissue 2.55”, jak i uwspółcześnionym, do dziś oferowana jest przez dom mody Chanel.

Ciekawostki na temat chanelek

  • Stworzenie torebki Chanel 2.55 wymaga od kaletnika aż 180 różnych ruchów i czynności manualnych.
  • Charakterystyczna klapa utożsamiana z torebką 2.55 powstała znacznie później niż w 1955, pomimo że uważa się ją za pierwotny detal.
  • Pomimo że hasło „Reissue 2.55” dotyczy jedynie wznowionego w 2005 r. wydania chanelki, wykorzystywane jest niezwykle często w kontekście torebek przypominających oryginał.

Ile kosztuje torebka Chanel?

Historia cen tego modelu jest bardzo burzliwa. Od wydania pierwszej wersji 2.55 w lutym 1955 r., kwoty, jakie należało za nią zapłacić, rosły rok do roku i znacznie wyprzedzały inflację. Wyraźny, sukcesywny wzrost stawki miał miejsce między rokiem 1955 a 1990. Z kolei najbardziej gwałtowną zwyżkę cen dostrzec można było w 1990, 2010 oraz w 2016 roku. Podczas gdy w 2010 torebka 2.55. kosztowała około 9 tyś. zł (2850 USD), w 2016 ta cena opiewała już na dwadzieścia tysięcy złotych. Natomiast w 2019 roku musieliśmy się liczyć z opłatą w wysokości 22 000 zł (5600 USD).

Nasza inspiracja torebką Chanel 2.55

Czy istnieje jakaś alternatywa dla tej kosztującej ponad 20 tysięcy złotych listonoszki? Oczywiście, że tak! Można zdecydować się na torebki inspirowane, które w wyjątkowy sposób oddają ducha Chanel 2.55. One również posiadają charakterystyczne pikowania, wygodną klapę, elegancki łańcuszek oraz zaprojektowane z dbałością wnętrze. Jednocześnie nie kosztują kroci! Wśród nich odnaleźć można egzemplarze w różnych kolorach, takich jak ponadczasowa czerń, ognista czerwień czy uniwersalny beż, szarość i brąz. Aby zapoznać się z ofertą wspomnianych modeli, wystarczy przejść do kategorii torebki a’la Chanel.

Torebka Chanel 2.55

Torebka Chanel 2.55 jest jednym z bardziej stylowych akcesoriów modowych, które możesz teraz zabrać do swojej szafy. Styl, w jakim ta torba jest zbudowana, pozwala jej na wiele kolorów, które są obecnie dostępne na rynku. Materiał użyty do wykonania tej torby ma bardzo wyraźny wygląd i jest wykonany z materiału o nazwie Cateye. Materiał ten ma zdolność wchłaniania potu, dzięki czemu można go łatwo wyczyścić. Pozwala to na użycie torby podczas następnego tańca lub spotkania na świeżym powietrzu.

Torebka Chanel 2.55 to elegancka torba, która oferuje wiele wygody dzięki swoim kompaktowym wymiarom. Jego lekka konstrukcja pozwala na łatwe przenoszenie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Torby Chanel występują w różnych rozmiarach, ale duża jest przeznaczona dla dużej osoby. Dzięki zwartej konstrukcji zapobiega również ciężkości torby, co czyni ją wygodną dla kogoś, kto nie jest duży. Ten duży z pewnością stanie się modnym dodatkiem. Jest dostępny w dowolnym kolorze, a każdy może kupić taki, aby obnosić swój styl na imprezie lub przygotować się do pracy lub szkoły.

Bez względu na to, gdzie się wybierasz, możesz go zabrać ze sobą wszędzie. Idealne akcesorium na wyjście, możesz zabrać je ze sobą w bagaż, pozostawiając trochę więcej miejsca w walizce. Podczas podróży na imprezę łatwo się zmieści. Po przybyciu do miejsca docelowego będziesz mógł łatwo schować go do bagażu. Nigdy nie będziesz zaskoczony, gdy będziesz uczestniczyć w jakimkolwiek wydarzeniu, ponieważ zawsze będziesz mieć bezpieczną i przyjemną w noszeniu torbę Chanel 2.55.

Dlaczego akurat torebka Chanel 2.55

Być może zastanawiasz się nad różnicą między Chanel Bag 2.55 i dlaczego powinieneś rozważyć zdobycie tego drugiego. Odpowiedź jest prosta; Chanel Bag 2.55 to wysokiej jakości torebka zaprojektowana przez znanego francuskiego projektanta Christiana Diora. Jest to na ogół sześcio-kieszeniowa torba z dwoma zestawami kieszeni – jednym małym zestawem i jednym dużym zestawem – które idealnie nadają się do noszenia wszystkiego, od torebki po zegarek i telefon komórkowy. Wykonany jest z najwyższej jakości skóry z przeszytymi detalami z przodu torby i zamkiem u góry, który jest pokryty czarnymi zamkami. Inne funkcje obejmują: pasujące szlufki do plecaka, dwa paski na ramię, boczne zamki na całej długości i wiele więcej.

Torebka Chanel 2.55 jest znacznie lepsza od torby Chanel 1.70, która ma nieco mniejszy rozmiar. Jeśli jednak cenisz styl i design, jest to zdecydowanie lepsza opcja. Materiał, z którego wykonano Chanel Bag 2.55, jest bardziej wytrzymały niż Chanel Bag 1.70’s, ale jest bardzo popularny. Torba Chanel 2.55 jest prawie identyczna z torbą Chanel 1.70, ale jej nieco mniejszy rozmiar i szerszy zamek pozwalają na dopasowanie jej do wielu różnych stylizacji. Dwie torby będą wyglądać równie oszałamiająco dla każdej kobiety i będą wyglądać świetnie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Chanel ma ogromną rzeszę fanów, a ich torby są kochane na całym świecie.

Torebka Chanel 2.55 jest idealna do codziennego użytku. Ma wszystkie cechy i cechy Chanel, które przemawiają do kobiet w twoim życiu, ale jego szersza szerokość nadaje mu doskonały wygląd na dłoni każdego mężczyzny.